Gatunki konopi

Na tysiąc lat przed naszą erą aż do roku 1883 konopie zaliczały się do liderów w kwestii upraw na całym globie. Wynikało to z tego, że były one powszechnie wykorzystywane do produkcji odzieży, papieru, medykamentów, a nawet jako ważne źródło aminokwasów dla zwierząt i ludzi. Kwiatostany konopi chętnie wykorzystywano jako lekarstwo co najmniej od trzech tysiącleci. Konopie zalicza się do jednorocznych roślin, które energię słoneczną wykorzystują chyba najefektywniej z wszystkich roślin. Konopie zalicza się do kluczowych zasobów odnawialnych na Ziemi.

Historia ograniczania upraw konopi

Na blokowanie upraw konopi zawiera się kilka istotnych czynników. Jednym z nich jest dynamiczny rozwój tworzyw sztucznych, ryzyko załamania się rynku papierniczego czy też chyba najważniejszym jest THC. Jest to składnik konopi o działaniu psychoaktywnym. Stąd też lobbyści różnych sektorów gospodarki, które czuły się zagrożone i wykorzystywały najróżniejsze metody, które finalnie blokowały możliwość uprawy konopi.

Jedną z kluczowych osób, które miały w tym swój udział był Dyrektor Federalnego Biura do spraw narkotyków Harry J. Anslinger. Trzeba pamiętać, że nie był on jednak obiektywny, bo miał on silne związki rodzinne z przemysłem. To on zainicjował plotkę, jakoby marihuana powodowała wrzos przestępczości, szczególnie tej ciężkiej. Jego teza miała dowodzić, że aż połowa przestępstw z użyciem przemocy wynikała ze stosowania tej używki. Nie omieszkał dowieść tego przed kongresem. Anslinger stosował też nagminnie meksykański zwrot marihuana zamiast konopie. Ta manipulacja miała pomóc ukryć fakt, że chodzi tylko o używkę, a nie o naturalny lek.

Ostatecznie we wrześniu 1937 roku zakaz dysponowania konopiami stał się realny. Chęć zysku tych osób diametralnie przyczyniła się do degradacji środowiska naturalnego, a także wzrost plastiku i innych tworzyw sztucznych. Do tego jeszcze diametralnie wzrosła wycinka drzew z przeznaczeniem na papier. Z powodzeniem można było wykorzystać konopie i produkty pochodne zamiast plastiku czy papieru z drewna. Wciąż za marihuanę ludzie lądują w więzieniach, co niekoniecznie jest aż takie dobre dla społeczeństwa. Zresztą sama policja w wielu krajach zaczyna dostrzegać, że przestępstwa na tym tle to więcej strat niż faktycznych zysków nie tylko łamanych jest wiele życiorysów, ale generuje to sporo kosztów. WHO w 1998 roku przekazała opinii publicznej raport, gdzie dostępne były badania sugerujące, że marihuana jest mniej szkodliwa niż alkohol czy nikotyna. Badania te trwały około 15 lat i sprawdzano w nim też efekty palenia marihuany przez długi czas. Raport ten nieco zliberalizował przepisy w USA, a w niektórych stanach zezwolono na niewielką ilość konopi na własny użytek.

Także w Niemczech, a dokładniej w kilku landach zdecydowano się na podobny krok. Natomiast w Holandii dopuszczono do posiadania marihuany, a także pozwolono na jej sprzedaż w cofeshopach
Warto zaznaczyć, że krok ten przyczynił się do spadku uzależnienia od narkotyków wśród osiemnastolatków z 10 do 2 procent.

Analiza oraz modyfikacje konopi przyczyniły się do tego, że zmniejszono udział w roślinie ilości THC. Zamiast tego podniesiono ilości CBD, co przyczyniło się do jej legalizacji. W Polsce uprawa konopi siewnych może odbywać się za zgodą władz.

 

 

Technika ekstrakcji oleju CBD

Dostępnych jest kilka technik ekstrakcji oleju CBD z rośliny konopi. Dwie najczęstsze to ekstrakcja etanolu i ekstrakcja nadkrytycznego dwutlenku węgla (CO2).

Przy zakupie naturalnych ekstraktów, takich jak olej CBD, ważne jest, aby zrozumieć, co kupujesz. W tym celu zebraliśmy wszystkie dostępne informacje na temat technik ekstrakcji oleju CBD, dzięki czemu możesz dowiedzieć się, która opcja jest najlepsza dla Ciebie i Twoich potrzeb.

Dlaczego powinniśmy zażywać konopie?

Konopie a dbanie o naturalne środowisko

  • sprzyjają relaksowi,
  • redukują stres,
  • ułatwiają zasypianie,
  • wykazują działanie przeciwzapalnie,
  • ułatwiają rzucenie nikotyny,
  • zapobiegają nadmiernej absorpcji szkodliwych substancji,
  • poprawiają kondycję cery,
  • są nieocenione w kuchni.
  • przygotowane z niej ubrania są w pełni biodegradowalne,
  • tworzywa sztuczne i paliwa jesteśmy w stanie zastąpić produktami konopnymi, co pozwala zmniejszyć zużycie paliw kopalnych, a do tego uchronić naturalne środowisko naturalne (plama z oleju konopnego nie działa destrukcyjnie na naturę, a zamiast tego wręcz użyźnia glebę)
  • olej jadalny można przygotować z nasion konopi,
  • papier konopny to doskonała alternatywa dla papieru drzewnego, co pozwala zmniejszyć wycinkę lasów.

Konopie siewne są nadzwyczajnym cudem natury, który odebrano nam w majestacie prawa w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Na szczęście teraz jest szansa przywrócić konopie do łask. Dzięki temu na pewno twoje życie ulegnie diametralnej poprawie. Na dodatek jest to też doskonały sposób na poprawę stanu środowiska naturalnego.

Możliwości

  • między V wiekiem p.n.e. aż do połowy XIX wieku n.e. ponad 90% wszystkich żagli na statkach przygotowywano z konopi,
  • aż do XX wieku n.e. aż 80% wszystkich tkanin było z tego surowca. Tym samym stanowiły one element odzieży, koców, kołder, namiotów, bielizny, prześcieradeł, obrusów czy ręczników,
  • od 75% do 100% całego światowego papieru do roku 1883 pochodziło z tego właśnie surowca,
  • do roku 1937 od 70% do 90% wszystkich lin, sznurów i powrozów było z konopi,
  • liczne komponenty wykorzystywane budownictwie np. deski z wiórów, przewody instalacji wodnej z odnawialnej celulozy lub też formy do odlewania betonu, wszytko również pochodzi z konopi,
  • olej opałowy z konopi był jednym z istotniejszych paliw do 1800 roku.

Ekstrakcja CBD

Ekstrakcja nadkrytycznym dwutlenkiem węgla należy do efektywniejszych sposobów...

Bądzmy w kontakcie

Jakieś pytania odnośnie produktu lub formy jego sprzedaży, zapraszamy do kontaktu z nami.